Ovaj praznik, koji se obeležava po jevrejskom kalendaru 15 dana meseca švata (ševat ili švat), ima još jedan naziv, a to je 'Nova godina drveća'. U jevrejskom kalendaru postoje Äetiri nove godine, koje su služile u upravne i fiskalne svrhe.
Prvog dana meseca nisana raÄunala se godina vladavine kraljeva (Nova godina kraljeva i hodoÄasnih praznika), prvog dana meseca elul Nova godina desetine za goveda, prvog dana meseca tišri Roš hašana (kalendarska Nova godina) i prvog dana meseca švata Nova godina biljaka (po jednoj školi odnosno tumaÄenju prvog dana, po drugoj petnaestog dana meseca švata). Ako se koristimo gematrijom (raÄunanjem hebrejskih slova prema njihovim brojevnim vrednostima) videćemo da reÄ 'tu' koja se piše slovima
tet (9) i
vav (6) može znaÄiti i 15, pa samo hebrejsko ime praznika kaže da je Tubišvat petnaesti dan meseca švata.
Prateći promene u prirodi, Jevreji su uoÄili da u toku godine najveći deo kiše padne do 15. švata pa je zemlja dovoljno natopljena vodom i stabla već poÄnu upijati sokove kojima će hraniti svoje buduće plodove. Zato je ovaj datum odreÄ‘en kao granica izmeÄ‘u stare i nove godine za obavljanje desetina prinosa. Tako na primer, desetina od citrusa ubrana 14. švata pre zalaska sunca pripada staroj godini, a od citrusa sa istog stabla ubranog posle zalaska sunca (što je po jevrejskom kalendaru vec 15. švat), desetini u novoj godini.
Tubišvat je jedan od veselijih praznika. Ovaj praznik se slavi u kući. U sinagogama nema posebnog obeležavanja, ali postoji obiÄaj da se u jevrejskim zajednicama prireÄ‘uju posebne proslave u opštinskim prostorijama. Deca su mu se posebno radovala jer je padao zimi, a za praznik je trebalo nabaviti što više vrsta voća. Smatralo se da svaka porodica treba da sakupi barem 15 do 18 vrsta svežeg i suvog voća. Uzevši u obzir godišnje doba i izbor na tržistu, obezbediti toliku koliÄinu voća nije bilo nimalo lako. Zato nije bilo retko da se voće još u jesen uvija u slamu ili posebno pakuje, kako bi trajalo do zime.
Veruje se da se jedenjem deset vrsta voća i pijenjem Äetiri vrste vina, po odreÄ‘enom redosledu i uz recitovanje odgovarajućih blagoslova, ljudski rod i celi svet može dovesti bliže duhovnom savršenstvu. Na tri poslužavnika se nalazi voće kao što su pomorandže, orasi, bademi, urme, maslinke, jabuke, smokve, rogaÄ, grožđice. Na još jednom poslužavniku mogu se nalaziti razni sitni kolaÄi spravljeni od brašna. Pripreme se Äaše za vino a upotrebljava se i crno i belo vino. ObiÄaj nalaže da se vina razliÄito mešaju kako bi mogla biti obojena u Äetiri nijanse.
Blagoslovima koji se govore, po opštim propisima, za svako voće zahvaljujemo se Gospodu za plodove biljaka koje je stvorio.
Prvo se napune Äaše belim vinom. Belo vino simbolizuje jesen i poÄetak zime. Sjaj Sunca slabi, nebo prekrivaju oblaci, lišÄ‡e sa drveća opada, priroda pada u san. Uz prvu Äašu vina pojede se voće koje sadrži ljusku kao što su badem ili orah.
Druga Äaša se napuni takoÄ‘e belim vinom ali se doda i malo crnog. Već za vreme hladne zime, dok priroda još spava, javljaju se znaci buÄ‘enja. Uskoro poÄinje cvetanje, smena godišnjih doba se nastavlja. Drugu Äašu vina posvećujemo voćkama ali i drveću koje ne raÄ‘a voće. ObiÄaj je da se pojedu maslinka i urma.
U treću Äašu vina uspemo više crnog nego belog vina, simbolišući time da sjaj Sunca postaje sve jaÄi. Priroda se budi iz sna. Nakon ispijenog vina jedu se grožđe, smokve i nar.
ÄŒetvrta Äaša vina se napuni samo crnim vinom, podsećajući nas na užareni letnji dan. Pojedemo jabuku ili rogaÄ.
Biblija Äesto govori o drveću kao simbolu plemenitosti i dobrote. 'Pošten Äovek je kao drvo pokraj potoka, koje daje plodove na vreme i Äije lišÄ‡e nikada ne vene'. U književnosti, naroÄito deÄjoj, drvo je Äesta tema. Bio je obiÄaj da se za svakog roÄ‘enog deÄaka zasadi kedar, visoko, uspravno, snažno drvo, simbol snage. Za devojÄicu Äempres, simbol nežnosti i lepote. Dete je raslo sa svojim stablom i staralo se o njemu.
Kada se jevrejski narod ponovo naselio na zemlju
Izraela, saÄ‘enje drveća je postalo simbol povezanosti sa Izraelom i stalnog jevrejskog prisustva. U poÄetku se sadio eukaliptus jer je pomagao isušivanju moÄvara i borbi protiv zaraza. Palme i žbunje su služili kao putokaz i ukras i da štite voćke od vetrova. Jele su ukrašavale i davale hlad. Danas se sade hrast, bukva i drugo evropsko drveće. U Izraelu znaÄaj Tubišvata je ponovno oživljen i slave ga mnogi Jevreji, kako religiozni tako i sekularni. Ekološke organizacije u Izraelu i dijaspori su ukljuÄile ovaj praznik u razne programe za zaštitu životne sredine. U izraelskim kubucima, Tubišvat se slavi kao poseban poljoprivredni praznik.
U vreme saÄ‘enja PredsedniÄke šume 1949. godine tadašnji predsednik izraelske vlade David ben Gurion rekao je: 'Od svih blagoslovenih radnji koje smo zapoÄeli u ovoj zemlji, ja ne znam da li postoji plodonosniji posao, posao Äiji su rezultati tako korisni, kao saÄ‘enje drveća koje dodaje lepotu izgledu naše zemlje, poboljšava klimu i daje zdravlje njenim stanovnicima'. S obzirom na vezanost praznika Tubišvat za drveće i samim tim za prirodu, ovaj praznik se populariše kao jevrejsko uÄešÄ‡e u Svetskom danu ekologije a Izrael je danas verovatno jedina zemlja na svetu koja poÄetkom 21. veka ima više šuma nego što je imala poÄetkom 20. veka.
Sledi nekoliko nasumice odabranih citata iz kojih je uoÄljivo da je u jevrejskom predanju, poÄevši od Tore i Talmuda, ekološki odgovoran odnos prema okruženju stara Božja zapovest. Jevrejsko pravo nalaže i halahiÄku i moralnu obavezu Äuvanja ekološke ravnoteže. Dobri poznavaoci Tore tvrde da se hebrejska reÄ za drvo u njoj pojavljuje više od 150 puta i da je imenovano više od 100 vrsta razliÄitog rastinja. Sveukupno, preko 500 razliÄitih biljaka je pomenuto u klasiÄnim jevrejskim izvorima. Da se našalimo, to ne znaÄi da ove knjige predstavljaju neku vrstu botaniÄke enciklopedije, već nas upućuje na Äovekovu povezanost sa prirodom.
Knjiga postanja (2.15):
'I uzme Bog Äoveka i postavi ga u Edenski vrt da ga obraÄ‘uje i Äuva'. Ovim je Äovek dobio dve obaveze. Prva je obraÄ‘ivanje zemlje, druga je njeno Äuvanje, mudrim i promišljenim odnosom prema njoj".
U Knjizi Levita (19.23) reÄeno je jevrejskom narodu pre ulaska u Izrael:
'Kada doÄ‘ete u zemlju, posadite svakojako plodonosno drveće...'Micva (zapovest) sadnje drveća je u oÄima starih rabina bila toliko važna da su joj u jednom traktatu dali prednost nad doÄekom Mesije:
'Ako upravo sadiš, a tada ti kažu - Eto Mesije! - dovrši sadnju, pa ga tek onda kreni doÄekati.'
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba