Sirćetne bakterije - uzroÄnici fermentacije i kvarenja nekih namirnica SIRĆETNE BAKTERIJE – uzroÄnici sirćetnog vrenja i kvarenja nekih životnih namirnica
Sirćetne bakterije su poznate po tome što vrše oksidativne fermentacije u aerobnim uslovima, aeracija, u prisustvu kiseonika, O2, oksidišu organska jedinjenja, pa se zaustavlja proces na organskim kiselinama. Tom prilikom se oslobaÄ‘a više E–energije,(5 puta) ali manje od pravih espiracija. U zavisnosti gde se odvijaju i kako se vrše oksidativne promene, imamo: sirćetna kvarenja ili pak limunsku i glukonsku fermentaciju. Krivci oksidativnih promena su bakterije sirćetnog vrenja (acidofilne) bakterije. S pravom možemo reći da bakterije sirćetnog vrenja vrše oksidaciju alkohola u sirćetnu kiselinu i da morfološki i fiziološki predstavljaju: štapićaste, asporogene, pokretne i nepokretne, Gram (-), iskljuÄivo aerobne bakterije, najÄešÄ‡e katalaza +. U metabolitskom su odnosu sa kvascima. Mogu stvarati kapsule, cilije i flagele. Imaju izraženu morfološku promenljivost - ”involucioni oblici”. Mogu se naći u prevrelim kominama voća, grožđa, slabim alkoholnim pićima koja se Äuvaju u delimiÄno otpražnjenim sudovima. Ovim stvaraju jake, tanke ili ne stvaraju navlake na površini prilikom kvarenja namirnica; imaju veoma složen fermentativni sistem. Oksidišu organska jedinjenja: etanol oksidišu u sirćetnu kiselinu u aerobnim uslovima (etil alkohol - CH3C00H), što znaÄi da sirćetna fermentacija predstavlja nastavak alkoholne fermentacije, naravno, u aerobnim uslovima. Bakterije koriste razblažen alkohol 2-10 %. Kod velikih koncentracija alkohola njihovo razmnožavanje prestaje (oko 15 %). AktivnošÄ‡u kvasaca, koncentracija alkohola može da padne ispod 2 % ,tako da sirćetne bakterije ne mogu zadovoljiti energetske potrebe, pa oksidišu sirćetnu kuselinu do CO2 i vode. Tako se kao krajnji proizvod umesto sirćetne kiseline CH3COOH, dobija razvodnjeno sirće, odnosno oksidišu CH3C00H u C02+H20. Osim toga alcohol (glycerol i manitol) prevode u d-ribulozu i d-sorbozu (glicerol - dihidroksiaceton, d-ribitol - d-ribulozu, manitol - manozu, d-sorbitol u d-sorbozu). Sirćetne bakterije mogu da stvaraju i do 14 % sirćetne kiseline. Ove bakterije svrstane su u poseban rod: Acetobacter i Gluconobacte (Acetomonas). Pomenute bakterije su od važnosti jer Äovek može da ih koristi za dobijanje nekih proizvoda. MeÄ‘utim, iste su i nepoželjne – dovode do kvarenja nekih proizvoda.
Acetobacter Pokretne su, imaju peritrihalne cilije. Vrše oksidaciju soli sirćetne i mleÄne kiseline. Acetobacter aceti – stvaraju navlake na pivu. Acetobacter xylinum – stvara jaku, kompaktnu, Ävrstu, kožastu, sluzastu navlaku. Stvaraju se manje koliÄine sirćetne kiseline sa neprijatnim mirisom. Gluconobacter(Acetomonas) Ne oksidišu soli sirćetne i mleÄne kiseline, imaju polarnu flagelu ili ciliju. Ako su pokretne imaju polarnu ciliju. Ne vrše oksidaciju sirćetne i mleÄne kiseline. Acetomonas orleanense – formiraju srednju navlaku (najÄešÄ‡e na vinu); koriste se za proizvodnju sirćeta prema orleanskom postupku. Acm. suboxydans var. schutzenbachii – kvarenje proizvoda bez navlake, za spravljanje sirćeta po brzom nemaÄkom postupku.
Primena sirćetne fermentacije • u proizvodnji sirćetne kiseline odnosno sirćeta; sirovine mogu biti: vino, pivo, jabuke, kruške, med, hidrolizati proizvoda koji sadrže skrob i razumljivo alcohol, razblaženo vino (10%) pa se zato sirće naziva: vinsko, jabuÄno, voćno, alkoholno, sladno, od piva sirće… • za dobijanje sorboze-(vit C) i glukonske kiseline. Vrste Ac. orleanensis i Acetob. xylinoides, uz O2 iz vazduha vrše oksidaciju alkohola u sirćetnu kiselinu. Tako se dobija kiselina koja ima odliÄan kvalitet, dosta arome i prijatnog je ukusa. Acetobacter xylinum u simbiozi sa drugim bakterijama i kvasacima Äine ”Äajnu gljivu” - kombuhu. Ovaj osvežavajući napitak ima lekovita svojstva. Pored toga što su korisne, SIRĆETNE BAKTERIJE su i uzroÄnici kvarenja mnogih proizvoda, ciknulost vina, kvarenje piva, kvarenje OBP i voćnih sokova. Sirćetna kiselina u koliÄini od 0.3 % može inhibirati aktivnost kvasaca. Sirćetne bakterije dolaze u širu (mlado vino) sa oštećenim grožđem. Sumporisanjem se process stvaranja sirćetne kiseline zaustavlja, jer ako je ima u vinu sa CaCO3 prvo se uklanja vinska kiselina tako da se još više oseća ista ako je u vinu. Gluconobacter ne može da podnese više od 5 % alkohola pa je nema u vinu a Acetobacter može i 10 % alkohola pa je glavni uzroÄnik kvarenja vina (ciknulost vina). Stvaraju se i acetaldehidi koji dovode do mane vina pa se vino oseća na orah, šeri, zelene jabuke. Kvarenje piva: Acb. pasterianus, Acb. Hansen i njihovom aktivnošÄ‡u dolazi do ukišeljavanja gde se stvara sirćetni ukus, rastegljivost – Acetobacter i Gluc. oxydans stvara mutnoću.
Limunska fermentacija Stvaranje limunske kiseline pod aerobnim uslovima iz ugljenih hidrata, pored nje tokom fermentacije stvara se i oksalna kiselina. Kod pH 7 javljaju se obe kiseline, u kiseloj limunska kiselina je glavni proizvod, dok je u alkalnoj glavni oksalna kiselina. Mehanizam oksidacije u limunsku kiselinu se vezuje za Krebsov ciklus. Za dobijanje limunske kiseline mogu se koristiti neke plesni u industriji: gljive Aspergillus niger, A. Clavatus, A. wenti, P. luteum, P. citrinum, M. priformis. Ranije se limunska kiselina proizvodila iz limuna, ananasa, duvana i drugih srodnih proizvoda. Limunska kiselina se u prehrambenoj industriji koristi za proizvodnju bezalkoholnih pića, voćnih sirupa, kao emulgator i stabilizator, kao antioksidans za spreÄavanje užeglosti masti i ulja, za proizvodnju lepka, kao primesa hemijskih boja i tinta, u farmaceutskoj industriji za proizvodnju citrata (Na, Mg, K, i Zn-citrata) i nekih kompleksnih jedinjenja, u hemijskoj industriji kod bojenih meÄ‘uproizvoda.
autor: dipl. ing. tehnologije mr Snežana Guljpa Novi Sad, 2012.
|
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba