MuÄninaIako se Äesto naziva "jutarnja muÄnina", može da se javi u bilo koje doba dana ili noći. I pored toga što spada u najneugodnije pojave tokom
trudnoće, uglavnom je bezazlena, jer ne ugrožava zdravlje bebe. MeÄ‘utim, ukoliko se muÄnina ne povlaÄi tokom celog dana, i postoji Äesto povraćanje, trebalo bi se obratiti lekaru. Povremeno, povraćanje može da postane ekstremno, što je stanje koje zahteva hospitalizaciju. Takva pojava se naziva hiperemezis gravidarum, a leÄi se intravenskim nadoknaÄ‘ivanjem hranjivih materija i teÄnosti, kao i lekova za zaustavljanje povraćanja. InaÄe, kod muÄnine i povraćanja preporuÄuje se uzimanje Äestih i manjih obroka, krekera...
Krvarenje iz desniTokom trudnoće desni postaju mekše i osetljivije zbog dejstva hormona, pa se dešava da prokrvare prilikom pranja zuba. Zbog mogućnosti pojave upale desni (gingivitis) potrebno je obratiti se stomatologu. Savetuje se redovno pranje i ÄišÄ‡enje zuba zubnim koncem (najmanje dva puta dnevno), zato što je zdravlje zuba i desni jako bitno, jer oboljenje desni ponekad može da ukaže na mogućnost prevremenog poroÄ‘aja ili na raÄ‘anje bebe male telesne težine. Zato je važno, u sluÄaju neprekidnog krvarenje iz desni, obratiti se stomatologu.
Opstipacija (zatvor) Budući da progesteron, jedan od hormona trudnoće, utiÄe na opuštanje zidova creva Äime se usporava rad probavnog sistema, logiÄna posledica jeste pojava zatvora. Od njega pati Äak 65 % trudnica. Ovaj problem postaje izraženiji, ako je zatvor postojao i pre trudnoće ili ako trudnica uzima preparate gvožđa. U sluÄaju da se osete grÄevi i nadutost stomaka, glavobolja, povraćanje ili nepostojanje stolice nedelju dana trebalo bi se obratiti lekaru. Sve ovo ukazuje na opstrukciju debelog creva, koja mora hitno da se reši.
HemoroidiHemoroidi su, zapravo, proširene vene u anusu, koje mogu da se pojave i na njegovoj spoljašnjoj strani. Ponekad su praćeni bolom, svrabom ili krvarenjem. Kao i u sluÄaju proširenih vena, tokom trudnoće se povećava sklonost ka pojavi hemoroida, jer hormoni trudnoće šire krvne sudove, a rizik povećava i pritisak koji beba vrši na njih. Kod postojanja hemoroida potrebno je:
- unositi mnogo vode (tako će se spreÄiti pojava opstipacije, koja uzrokuje veći pritisak i napor za debelo crevo)
- jesti namirnice koje sadrže balastne materije
- koristiti mast protiv hemoroida, kojom se ublažavaju svrab i bol (mogu se koristiti i obloge, hladne ili tople)
- izbegavati dugo sedenje (povećava pritisak na mišiće dna karlice Äime se pogoršava stanje hemoroida)
- izvoditi Kegelove vežbe. Ove vežbe poboljšavaju cirkulaciju i rad sistema za varenje. Izvode se tako što se stisne mišić dna karlice (kao da se želi zaustaviti mlaz mokraće), ostane u tom položaju pet sekundi, a zatim opusti mišić. Potrebnoje ponavljati vežbu svakog dana po deset puta.
- voditi raÄuna o liÄnoj higijeni (nakon pražnjenja creva obavezno se oprati toplom vodom i sapunom)
Kod postojanja krvarenja iz anusa da bi eliminisali drugi, možda ozbiljniji, problem, trebalo bi se obratiti lekaru.
GorušicaGorušica je neprijatno osećanje peÄenja u jednjaku i želucu, koje se Äesto javlja tokom trudnoće, zbog opuštanja "poklopca" (valve) na želucu. Zbog toga se delimiÄno svarena hrana i želudaÄna kiselina vraćaju u jednjak, što izaziva pomenuti, "gorući" osećaj. U sluÄaju gorušice:
- jesti pomalo, ali Äesto
- podići pri spavanju gornji deo tela (postaviti dva jastuka ispod glave)
- izbegavati konzumiranje zaÄinjene hrane i preraÄ‘enih namirnica, kao i napitaka sa kofeinom
- piti Äaj od kamilice i Ä‘umbira
- lekar može da propiše antacid (sredstvo koje neutrališe želudaÄnu kiselinu) koji je bezbedan za primenu tokom trudnoće
AnemijaNizak nivo hemoglobina, materije koja prenosi kiseonik kroz organizam, predstavlja anemiju. Nedostatak gvožđa priliÄno je Äesta pojava u trudnoći. Upravo zbog toga, potrebno je Äesto raditi
analize krvi da bi lekar na vreme uoÄio pojavu anemije i preduzeo potrebne mere. Prvi test krvi obiÄno se radi u 12. nedelji trudnoće, a zatim se ponavlja u drugom i trećem tromeseÄju trudnoće. Simptomi anemije su umor, bledilo kože, opšta slabost, glavobolja. Da bi organizam stvorio dovoljno crvenih krvnih zrnaca, potrebno je da trudnica konzumira namirnice bogate gvožđem. U dobre izvore ovog minerala spadaju: crveno meso, plava morska riba, spanać, crveni pasulj, soÄivo, integralni hleb i cerealije. Ukoliko rezultati krvne slike ukažu na anemiju, lekar će propisati dijetetski preparat na bazi gvožđa. Jedna od najÄešÄ‡ih nuspojava uzimanja gvožđa je pojava zatvora. Ovaj problem lako se rešava ishranom bogatom vlaknima (sveže voće i povrće), kao i ispijanjem velikih koliÄina teÄnosti (negazirana mineralna voda i biljni Äajevi). Jedna od posledica anemije jeste hroniÄan osećaj iscrpljenosti, otežano ili ubrzano disanje, kao i vrtoglavica. Zato je važno na vreme obratiti se lekaru da bi bila dobijena odgovarajuća terapija. Vitalni organi anemiÄnie trudnice ne dobijaju dovoljno kiseonika, pa je samim tim ugrožena i beba.
Bolovi u leÄ‘ima Zglobovi, ligamenti i mišići "omekšavaju" pod dejstvom hormona trudnoće, i to spada u normalan proces pripremanja organizma za poroÄ‘aj. MeÄ‘utim, ova pojava povećava rizik od povreda i bolova, naroÄito u donjem delu leÄ‘a. Težina bebe, koja se prirodno povećava, vrši dodatni pritisak na kiÄmu i karlicu utiÄući na držanje tela trudnice. Kod bolova u leÄ‘ima savetuje se:
- podupreti leÄ‘a (kada se leži na leÄ‘ima, podupreti se jastucima. Ako se leži na boku, izmeÄ‘u butina postaviti jedan jastuk, a drugi ispod kolena. Na taj naÄin će se spreÄiti istezanje leÄ‘a)
- ugrejati se (ako se oseti bol u leđima, na bolno mesto postaviti termofor ili topli oblog)
- uzmati sredstvo protiv bolova (ako ništa od navedenih metoda ne ublaži bol, popiti paracetamol)
- zategnuti mišiće (da bi ojaÄali mišiće leÄ‘a, zatezati mišiće butina i stomaka, i to istim pokretima kao kada bi pokušali navući tesne farmerke. Ostati u tom položaju nekoliko sekundi, vodeći raÄuna da se ravnomerno diše (ne zaustavljati dah!). Ponoviti ovu vežbu dva-tri puta tokom dana)
- ÄuÄnuti i ne savijati leÄ‘a (nikada se ne savijati iz struka da bi nešto podigli sa poda. Umesto toga, ispravljenih leÄ‘a, spustiti se u ÄuÄanj)
- isprobati alternativne metode (nekoliko komplementarnih terapija, kao što su akupunktura, osteopatija ili kiropraktika, mogu da budu vrlo efikasne u rešavanju problema bolova u leÄ‘ima)
Ukoliko postoji povišena temperatura ili bol i peckanje tokom mokrenja, obratiti se lekaru. Oba simptoma ukazuju na infekciju mokraćnih kanala koja, takoÄ‘e, uzrokuje bol u leÄ‘ima. Infekcija bubrega mora brzo da se sanira odgovarajućom terapijom.
GrÄevi u mišićimaBolni grÄevi, najÄešÄ‡e u listovima, javljaju se kao posledica povećanog opterećenja nogu zbog dodatne težine u trudnoći. Nedostatak kalijuma (sadrže ga banane), kalcijuma (mleÄni proizvodi), ili soli u organizmu Äesto su uzroci pojave grÄeva u nogama. TakoÄ‘e, i prekomerno unošenje gaziranih napitaka i mesnih preraÄ‘evina, koje izaziva pojavu viška fosfora u oragnizmu, može da izazove grÄeve. Zato treba ishranu prilagoditi svom stanju.
Cistitis Ova vrsta infekcije bešike uzrokuje potrebu za uÄestalim mokrenjem, kao i peckanje u gentilanom delu pri mokrenju. Cistitis se ÄešÄ‡e javlja tokom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćnu bešiku. Ipak, infekcija ne mora obavezno da se manifestuje bilo kakvim simptomima, zbog Äega je važno da raditi i
analizu urina na redovnim pregledima. U prevenciji cistitisa preporuÄuje se:
- prazniti bešiku Äim se osetiti potreba (ne zadržavati urin!)
- nositi pamuÄne gaćice, izbegavati nošenje najlon Äarapa (hulahopki), kao i upotrebu parfimisanog toaletnog papira i jakih deterdženata za pranje veša
- piti dosta vode - najmanje dve litre dnevno. Sok (ili Äaj) od brusnice, kao i od kamilice, efikasno ublažavaju tegobe i ubrzavaju oporavak (ispiraju urinarne puteve)
- izbaciti iz ishrane kisele i preraÄ‘ene namirnice (naroÄito beli šećer) i jesti dosta belog luka, peršuna i integralnog
pirinÄa- u akutnoj fazi infekcije, nakon uriniranja ispirati genitalni deo mlakim Äajem od kamilice
Ukoliki simptomi traju duže od nekoliko dana, onda je neophodna primena terapije antibioticima. A ako se, osim simptoma cistitisa, jave i bolovi u leÄ‘ima, povišena temperatura, povraćanje, glavobolja, ili krv u urinu, obratiti se lekaru, jer postoji opasnost od infekcije bubrega.
Dijabetes Gestacioni dijabetes nastaje kada u organizmu ponestane insulina, koji kontroliše nivo šećera u krvi. Oko 5 % trudnica oboli od ovog tipa dijabetesa (manifestuje se iskljuÄivo u trudnoći i povlaÄi se nakon poroÄ‘aja). Budući da Äesto izostaju oÄigledni simptomi, potrebno je redovno raditi analizu urina. Ukoliko se uoÄi prisustvo šećera (glukoze) u urinu, radi se analiza krvi, da bi se proverilo da li se radi o gestacionom dijabetesu. Sama trudnoća povećava rizik od pojave dijabetesa. Ipak, rizik je veći ukoliko je trudnica gojazna, konzumira slatku hranu u većim koliÄinama, starija je od 35 godina, ili nosi više od jedne bebe. Što se tiÄe leÄenja, injekcije insulina najÄešÄ‡e nisu potrebne, ali je neophodna stalna kontrola i nadzor, Äesto i boravak u bolnici. Srećom, u većini sluÄajeva, trudnoća napreduje normalno i ne postoje kontraindikacije za normalan poroÄ‘aj. Najbolji naÄin kontrolisanja gestacionog dijabetesa jeste adekvatno korigovanje ishrane. Smanjiti unos slatkiša i zaslaÄ‘ene hrane i piti mnogo vode. OdreÄ‘ena istraživanja pokazuju da namirnice bogate
vitaminom B6 mogu da umanje komplikacije gestacionog (trudniÄkog) dijabetesa. U dobre izvore ovog vitamina spadaju meso, riba, žumance, cerealije i zeleno lisnato povrće. Ukoliko se ne tretira na pravi naÄin, gestacioni dijabetes može da uzrokuje ozbiljne probleme (i trudnici i bebi), kao što su oštećenje bubrega i koma. Zbog toga je neophodno da bolest bude adekvatno regulisana i stalno pod kontrolom.
Edemi (otoci)Oticanje nožnih i ruÄnih zglobova, stopala, prstiju i lica u odreÄ‘enom stepenu smatra se normalnom pojavom u završnim mesecima trudnoće. Otoci su obiÄno naglašeniji krajem dana, po toplom vremenu, ili ako je trudnica
gojazna. Ta oteÄenost može da bude privremeno još uoÄljivija nakon poroÄ‘aja, jer organizam poÄinje da razgraÄ‘uje višak tkiva stvorenog tokom trudnoće. Umerena fiziÄka aktivnost (šetnja, primera radi) poboljšava cirkuaciju krvi, Äime se eliminiše pojava otoka. Nositi ravnu obuću, a dok se sedi, praviti kružne pokrete stopalima. Blaga
masaža je takođe delotvorna. Edemi mogu biti i deo ozbiljnijeg problema, kakav je recimo preeklampsija.
Visok krvni pritisakRedovno kontrolisanje
krvnog pritiska obavezno je tokom trudnoće, jer je to precizan indikator brojnih problema koji mogu da se jave u ovom periodu. Iako je povišen krvni pritisak najÄešÄ‡e kratkotrajna reakcija na stres ili anksioznost, on takoÄ‘e može da ukaže na preeklampsiju. Ovo stanje, ako se ne uoÄi i ne tretira na vreme, može da ugrozi život i trudnice i bebe. Ostali simptomi preeklampsije nisu uvek uoÄljivi, naroÄito u prvim mesecima trudnoće. Simptomi preeklampsije ukljuÄuju: prisustvo proteina u urinu, oteÄenost prstiju i zglobova, glavobolje, a naroÄito u Äeonom delu glave, "taÄkice" ispred oÄiju i druge smetnje vida, bol ispod grudnog koša (sa desne strane). Stanje ne može da se leÄi, ali je stalno kontrolisanje obavezno. Mirovanje u krevetu (najÄešÄ‡e u bolnici) jeste jedini efikasan naÄin regulisanja krvnog pritiska. Ova mera je obiÄno dovoljna do kraja trudnoće, ali ako se simptomi pogoršaju, i utvrdi se da ugrožavaju bebu, poroÄ‘aj će biti izazvan pre predviÄ‘enog termina. Nakon poroÄ‘aja, krvni pritisak majke se obiÄno brzo vraća u normalu, a simptomi se povlaÄe. Ako se budno ne prati stanje trudnice, preeklampsija je potencijalno veoma opasna, Äak može da bude i fatalna (negativno utiÄe na rad bubrega, srca i placente).
Proširene veneProširene vene najÄešÄ‡e se pojavljuju na nogama, ali mogu da se primete i oko vulve. Kako se povećava bebina težina tako se obiÄno javlja pulsirajući, bolan osećaj u venama. U prevenciji proširenih vena savetuje se:
- baviti se umerenim
fiziÄkim aktivnostima svakog dana. Šetnja je odliÄan oblik fiziÄke aktivnosti, jer aktivira mišiće listova i podstiÄe cirkulaciju
- držati noge podignute kada god je to moguće
- ako se duže stoji, savijati listove (mišiće)
- kada se sedi, ne prekrštati noge. TakoÄ‘e, držite noge na nižoj stolici
- pokušati da se spava sa nogama podignutim na podlogu otprilike 15 cm
Kod proširenih vena potreban je pregled lekara da bi otklonio mogućnost pojave tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka). Ako se pojavi crvenilo, bol, ili povišena temperatura u jednom delu nogu, odmah se obratiti lekaru.
Svrab kože
Svrab kože, a naroÄito na stomaku, jedna je od najÄešÄ‡ih pratećih pojava trudnoće, prvenstveno zbog njenog rastezanja. Ponekade se dešava da se svrab javi na koži celog tela, što je naroÄito Äesto pred kraj trudnoće. Da bi ublažili svrab:
- rashlaÄ‘ivati se - tuširanje, ili kupanje, u mlakoj vodi dobar je naÄin rashlaÄ‘ivanja
- dodati u kupku nekoliko kapi esencijalnog ulja kamilice
- prati odeću u blagom deterdžentu bez mirisa i temeljno je isprati, da bi bila izbegnuta reakcije na hemijske materije
- kada god je to moguće, držati stomak otkriven, da bi koža mogla da "diše" i da bi bila izbegnuta iritacija tkaninom, ili deterdžentom u kojem je prano
Svrab nestaje Äim se beba rodi, ali ako je intenzivan i konstantan treba se obratiti lekaru. Ukoliko svrab prati i žutilo kože, takoÄ‘e se odmah treba obratiti lekaru. Intenzivan svrab može da ukaže na pojavu vrlo retke, ali ozbiljne, komplikacije u funkciji jetre, koja se utvrÄ‘uje analizom krvi.
Vrtoglavica
Smanjenje broja eritrocita, koji prenose kiseonik kroz telo, može da se odrazi pojavom vrtoglavice, pa Äak i gubitkom svesti. ÄŒeste nuspojave trudnoće jesu i pad krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi, što takoÄ‘e uzrokuje nesvestice. Kod postojanja vrtoglavice:
- redovno užinati. Uzimanje visokoproteinskih namirnica, kao što su sir i jogurt, spreÄava nagle padove nivoa šećera u krvi. Ipak, izbegavati slatkiše, jer oni izazivaju velike oscilacije nivoa glukoze u krvi (nagli porast, a potom pad).
- kada se podiže iz sedećeg, ili ležećeg položaja, onda to Äiniti polako i pažljivo. Ukoliko se zavrti u glavi, leći i podići noge na jastuk da bi se krv vratila u gornje delove tela i u mozak. Ili, spustiti glavu izmeÄ‘u kolena.
- ne ležati na leÄ‘ima. Zbog uvećane težine, stomak može da pritisne glavne krvne sudove, a naroÄito na kraju trudnoće. Zato je bolje ležati na boku.
Jake nesvestice ponekada mogu da budu znak anemije, zbog Äega se obavezno treba obratiti lekaru. TakoÄ‘e, odlazak kod lekara je neophodan u sluÄaju gubitka svesti, ili pojave snažne nesvesticu, naroÄito na kraju trudnoće, jer bi to mogli da budu znaci visokog krvnog pritiska.
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba