Pojam dispepsija nastao je od grÄkih reÄi dys (loš, loše) i peptein (varenje).
Dispepsija je opšti naziv za bol ili nelagodu u epigastrijumu, koji su epizodiÄni ili stalni. Ovi simptomi su Äesto praćeni drugim simptomima: nadimanjem, ranom sitošÄ‡u, gorušicom, muÄninom i povraćanjem.
Simptome dispepsije ima oko 40 % odraslih osoba, podjednako oba pola i najzastupljeniji su između 20 i 40 godine života.
Simptomi dispepsije nisu dovoljno specifiÄni da ukažu na etiologiju dispepsije. U osnovi uzrok dispepsije može biti neko organsko oboljenje, npr. Äir, gastroezofagealna refluksna bolest, karcinom želuca ili pankreasa i dr. kada je oznaÄavamo kao organska dispepsija, a ako se organsko oboljenje ne identifikuje onda je nazivamo funkcionalna dispepsija. NajÄešÄ‡a je funkcionalna dispepsija Äija je etiologija nepoznata, ali kao i u drugim funkcionalnim oboljenjima stres i drugi psihiÄki faktori nisu dokazani kao uzrok, ali utiÄu na pogoršanje simptoma, zatim dispepsija kod Äira na želucu, refluksnog ezofagitisa, karcinoma želuca i jednjaka a reÄ‘i uzroci su bilijarna oboljenja, pankreatitis, uzimanje nekih lekova, ishemijske bolesti creva, parazitoze, malapsorpcija ugljenih hidrata, sistemske bolesti, karcinom pankreasa, drugi abdominalni tumori.
Kod pacijenata sa dispepsijom neophodno je iskljuÄiti neko organsko oboljenje, zatim upotrebu lekova (posebno nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL), steroida, antagonista kalcijuma i teofilina).
Neophodno je ispitati postojanje alarmnih simptoma kod bolesnika: naglo nastala anemija usled krvarenja iz digestivnog trakta (unutar 10 poslednjih dana), izraženi neželjeni gubitak telesne mase (> 5% unutar 10 dana), perzistentno povraćanje unutar 10 dana, disfagija (otežano gutanje) i postojanje palpabilne mase u trbuhu. Alarmni simptomi su indikatori mogućih organskih oboljenja.
LeÄenje nekomplikovane dispepsije
Nekomplikovana dispepsija podrazumeva postojanje dispepsije i nepostojanje alarmnih simptoma ili udruženosti sa uzimanjem NSAIL. PoÄetna strategija u leÄenju dispepsije podrazumeva promenu životnih navika, što podrazumeva i promenu higijensko-dijetetskog režima, davanje antacida, H2 blokatora i inhibitora protonske pumpe, ili testiranje na prisustvo Helicobacter-a pylori. Savetovanje o ishrani treba da ima individualni pristup. Sam pacijent najbolje zna koje mu namirnice ne prijaju, ali ne postoje jasni dokazi o vezi ishrane i dispepsije. Ipak, preporuÄuje se da pacijenti izbegavaju pušenje, unos većih koliÄina alkohola i kafe i stres. U osnovi, preporuÄuju se standardni principi zdravog života. Iako postoji široko zapažanje o vezi psihosocijalnih uslova i dispepsije, ne postoje jasni dokazi o tome. Ako simptomi i pored prethodnih mera perzistiraju indikovano je testiranje na prisustvo H. pylori infekcije u želucu.
LeÄenje funkcionalne dispepsije
Funkcionalna dispepsija podrazumeva postojanje simptoma dispepsije, bez postojanja organskog oboljenja i to je naziv za nekomplikovanu dispepsiju posle utvrÄ‘ivanja H. pylori statusa pacijenta, kao i eradikacije H. pylori pozitivnih. Osnovni principi leÄenja, u osnovi, podrazumevaju nastavak principa leÄenja nekomplikovane dispepsije. Do danas ne postoji idealan lek za funkcionalnu dispepsiju, ali se širom sveta ispituju brojni novi lekovi. Neki lekovi su veoma uspešni kod nekih pacijenata; simptomi su promenljivi i Äeste su remisije. Izbegavati NSAIL i lekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu u leÄenju i tokom leÄenja dispepsije. Ako tegobe i pored leÄenja funkcionalne dispepsije perzistiraju više od 8 nedelja, trebalo bi posetiti gastroenterologa.
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba