NajÄešÄ‡i problemi nedonošÄeta
Ako je beba roÄ‘ena pre 37. nedelje trudnoće, smatra se da je prevremeno roÄ‘ena. Prevremeno roÄ‘ene bebe na svet stižu sa znatno manjom telesnom masom, a Äesto imaju probleme sa disanjem, vidom, sluhom, zatim motorne probleme. Mnogi prevremeni poroÄ‘aji su blizu datuma termina i ta su deca uglavnom dobro. NovoroÄ‘enÄad roÄ‘ena pre 32. nedelje trudnoće uglavnom zahtevaju dug boravak u bolnicama i specijalnu postneonatalnu negu. Rizik od komplikacija se uvećava što je gestacijska starost manja. Zbog fiziološke nezrelosti unutrašnjih organa, prevremeno roÄ‘ena deca se teže adaptiraju na spoljašnju sredinu. Ako postoje naznake mogućeg prevremenog poroÄ‘aja doktor može primeniti tokolitiÄke lekove koji će privremeno zaustaviti poroÄ‘aj i kortikosteroide za ubrzavanje sazrevanja pluća deteta. NedonošÄad se po pravilu smešta u inkubator, zbog sklonosti brzom gubitku toplote i ograniÄenim mogućnostima održavanja telesne temperature zato što nemaju dovoljno telesne mase i potkožnog masnog tkiva.
PLUĆA - izrazito važnu ulogu kod nedonošÄeta ima sazrevanje pluća. Da bi nedonošÄe moglo samostalno da diše, alveole moraju da se napune vazduhom i da ostanu otvorene. Mogućnost rastezanja alveola odreÄ‘ena je postojanjem materije koja smanjuje površinsku napetost, a naziva se surfaktant. Kod prevremeno roÄ‘enih beba ne stvara se dovoljno surfaktanta te njihove alveole pri disanju ne ostaju otvorene. IzmeÄ‘u udisaja njihovi se vazdušni prostori potpuno zatvaraju. Kao posledica nastaje takozvani sindrom respiratornog distresa, koji dovodi do daljih poteškoća (razvoj bronhopulmonalne displazije-BPD), a u nekim sluÄajevima je i smrtonosan. NedonošÄad sa respiratornim distresom treba leÄiti kiseonikom, a ako je bolest ozbiljnija, treba ih prikljuÄiti na aparat za veštaÄko disanje i putem tubusa primeniti surfaktant. Auskultacija pluća i povremeni Rtg pregledi pluća su neophodni. MOZAK - kod nedonošÄeta je osim pluća nepotpuno sazreo i mozak. To se može iskazati kao prestanak disanja (apneja) jer centar za disanje u mozgu može biti nezreo. U tim se sluÄajevima mogu primeniti lekovi koji smanjuju broj apneja, pa novoroÄ‘enÄe prebrodi razdoblje sazrevanja mozga. Vrlo nezreo mozak sklon je krvarenju ili oštećenju ako doÄ‘e do prekida dotoka kiseonika ili krvi. Razlikujemo Äetiri stepena krvarenja. Krvarenja prvog i drugog stepena su najÄešÄ‡e bez posledica, dok krvarenja trećeg i Äetvrtog stepena mogu se manifestovati znatnijim strukturnim promenama moždanog tkiva i poremećajima u neurološkom razvoju dece. U dijagnostici i praćenju se radi ultrazvuk mozga. SISANJE I GUTANJE – kod nedonošÄadi sa nezrelim moždanim funkcijama ispoÄetka je sisanje i gutanje onemogućeno. Stoga se mnoga nedonošÄad u poÄetku hrani intravenski, a zatim mlekom putem sonde koja se uvede kroz nos do želuca. Sa oko 34 nedelje po zaÄeću smatra se da su sposobni da sisaju ili da se hrane na boÄicu. Prvi obroci u pravilu su mali zbog ograniÄene zapremnine želuca.
SRCE - Otvoren arterijski duktus (duktus Botalli). Duktus Botalli ili arterijski duktus je cev koja spaja plućnu arteriju i aortu. To je važna komunikacija koja omogućuje prenatalni razvoj i rast ploda. Po poroÄ‘aju ta se cevÄica brzo zatvara, pri Äemu njen potpuni nestanak, odnosno proraštanje vezivnim tkivom nastupa u narednim danima. NedonošÄad ima veću šansu da duktus ostane otvoren. Ako se duktus ne zatvori, dolazi do prevelikog proticanja krvi kroz pluća, što ometa dete u daljem oporavku, otežava odvajanje od respiratora, zamara se pri hranjenju, srce bespotrebno mora pumpati veću koliÄinu krvi, što je dodatni zahtev za potrošnjom energije, raste mu potreba za kiseonikom, veća je verovatnoća nastanka upale pluća i nekrotizirajućeg enterokolitisa. Radi zatvaranja duktusa mogu se davati lekovi koji dovode do zatvaranja samog duktusa (indometacin i ibuprofen), a ako to ne uspe duktus se može zatvoriti i operativno. U dijagnostici i praćenju se radi ultrazvuk srca.
ANEMIJA - zbog insuficijencije koštane srži i nedovoljne zalihe gvožđa kod nedonošÄadi su Äeste anemije. Za ponovo normalizovanje krvne slike potrebno je oko 4 meseca. Transfuzije krvi imaju veoma dobro dejstvo.
IMUNITET – takoÄ‘e kod nedonošÄadi nije potpuno razvijen. Ta deca nisu kroz posteljicu od majke primila dovoljno antitela za odbranu od infekcija. Rizik za nastanak ozbiljnih infekcija, naroÄito sepse, znatno je veći nego kod donošene novoroÄ‘enÄadi. Kod nedonošÄadi takoÄ‘e se znatno ÄešÄ‡e javlja nekrotizirajući enterokolitis (ozbiljna upalna bolest creva). NedonošÄad je osobito sklona promenljivim vrednostima šećera u krvi, niskim, kao i visokim.
VID I SLUH - retinopatija nedonošÄadi (RN) predstavlja razvojni proliferativni poremećaj krvnih sudova mrežnjaÄe. U tretmanu ovog oboljenja od presudne važnosti je njegova rana dijagnostika, jer ovo oboljenje ima progresivni karakter i burno se razvija upravo u prva dva-tri meseca života deteta, te je veoma važno da se sa leÄenjem poÄne što je moguće ranije, pa su zato redovne kontrole oftalmologa neophodne. Problemi sa sluhom su takoÄ‘e mogući.
|
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba