Crna Gora Geografski položaj: - 41o52'-43o42' severne geografske širine i 18o26'-20o22' istoÄne geografske širine - srednji Mediteran, južna Evropa - GMT + 1 Površina:
- 13.812 km2 Broj stanovnika: - 670.000 Susedi: - Srbija (na severu) - Albanija (na jugoistoku) - Italija (na jugu, preko Jadranskog mora) - Bosna i Hercegovina (na zapadu)
- Podgorica (administrativni i ekonomski centar, 175.000 stanovnika)
- Cetinje (istorijski i kulturni centar) Dužina granice: - 614 km Dužina morske obale: - 293 km - Velika plaža u Ulcinju - 13 km - Boka Kotorska Najveće jezero: - Skadarsko - 391 km2 - reka Tara - 1.300 m
Najviši vrh: - Bobotov kuk (planina Durmitor) - 2.522 m Svetska prirodna i kulturna baština pod zaštitom UNESCO: - planina Dirmitor s kanjonom reke Tare - stari grad u Kotoru - 220 V/50 Hz
Najvažnija turistiÄka mesta: - Durmitor: Bilo da je u pitanju letnja ili zimska turistiÄka sezona za posetu Durmitoru, niko neće ostati uskraćen za jedinstvene planinske prizore. Na visini od 1456 metara smešten je najviši grad na Balkanu - Žabljak. Okružuju ga 23 planinska vrha od preko 2300 metara. Panoramom Crne Gore dominira Bobotov kuk, visok 2522 metara. Na podruÄju Durmitora nalazi se 18 gleÄerskih jezera koja se u narodu zovu 'gorske oÄi'. Najpoznatije je Crno jezero koje je zimi prekriveno ledom i kristalima smrznutih pahuljica. Sredinom leta u njemu može da se kupa. U vrtoglavim udolinama planinskih obronaka ili zaštićena zelenim obruÄem gustog rastinja krije se Äarobna lepota Zminjeg, Barnog, Ribljeg, Vražjeg, Modrog i ostalih jezera.
- Biogradska gora: Ovo je jedna od poslednje tri prašume u Evropi, sa tipiÄnom prašumskom vegetacijom. Intenzivna gleÄerska aktivnost izdiferencirala je u ovom regionu razliÄite geomorofološke oblike, od reÄnih dolina do planinskih vrhova, od kojih su neki visoki 2000 metara. Najpoznatije i najveće jezero u ovoj oblasti je Biogradsko jezero koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1094 metara i zauzima centralno mesto u parku. Nacionalni park zauzima 5400 hektara centralnog dela planine Bjelasice, izmeÄ‘u reka Tare i Lima. Šuma Äini 80 % ove površine. Mnoga stabla stara su preko 500 godina. Ovde egzistira 26 biljnih ekosistema, 86 vrsta drveća i preko 220 razliÄitih biljaka. PosmatraÄi ptica i ornitolozi mogu da uživaju u letu orlova krstaša ili tetrebova i još 150 vrsta ptica. Jeleni, srne, divokoze, medvedi, vukovi, divlje svinje, lisice, zeÄevi i vidre imaju svoja staništa u darežljivom okrilju Biogradske gore. U parku je identifikovano i 350 vrsta insekata.
- Cetinje: Stara prestonica, vekovno središte crnogorske kulture i duhovnosti. Cetinje je vekovima ostalo dokaz kako su Crnogorci jednom rukom stvarali i Äuvali kulturno blago, a u drugoj obavezno držali oružje. Ovo je zapravo grad-muzej, s najboljim i najoÄuvanijim zbirkama oružja i drugih dragocenosti na Balkanu, koje predstavljaju vrhunsku lepotu te zanatske veštine. Njegove ulice sa autentiÄnim zgradama starih ambasada svedoci su slavne prošlosti Crne Gore. Muzeji, galerije, arhivi, umetniÄke akademije, umetnici i boemi su razlozi zbog Äega ovaj grad ima patinu drugaÄiju od svih ostalih. I najkraći boravak na Cetinju podrazumeva obavezan obilazak monumentalnog mauzoleja na planini Lovćen, kojim je odano poštovanje velikom crnogorskom pesniku i vladaru Petru II Petroviću Njegošu.
- Lovćen: Lovćen je crnogorski istorijski svetionik. Ono što je starim Grcima bio Olimp, to je Lovćen za Crnogorce. Istorijski i kulturni razlozi bili su presudni da se Lovćen proglasi za nacionalni park. Obronci Lovćena se uzdižu na jugozapadu Crne Gore, kao zaleÄ‘e drevnom primorskom gradu Kotoru i kao stameni štiti nad bokeljskim zalivima. Nacionalni park 'Lovćen' obuhvata centralni i najviši deo lovćenskog masiva. Brojni i raznovrsni oblici reljefa, naroÄito su naglašeni u središnjem delu planine, gde se Lovćen najviše izdigao Štirovnikom i Jezerskim vrhom. Padine planine su kamenite, sa brojnim škrapama, jamama i dubokim vrtaÄama.
- Ostrog: Visoko u stenovitom planinskom masivu, Äesto zaklonjen oblacima i maglom, nalazi se manastir Ostrog. SagraÄ‘en je u sedamnaestom veku. To je mesto u kome poÄivaju mošti Svetog Vasilija Ostroškog koji nas svojim budnim svevidećim oÄima posmatra Äitavog života Äekajući da se jednog dana vratimo suštini svog bića. Jedan nemaÄki princ je zapisao 1908. godine da 'Ostrog nije svetinja pravoslavnih, nego je to odziv svih vera koje su na svetu'. Do gornjeg manastira ne valja se dovesti kolima, već treba stići peške, kao najskromniji hodoÄasnik. Stari kaluÄ‘er će vam ispriÄati istorijat Äuda koja su se dešavala u manastiru. Ovde dolaze siromašni i bogati iz svih krajeva da naÄ‘u životu i duši leka.
- Tara: 'Suza Evrope', plahovita, Äista i divlja reka, u sastavu nacionalnog parka 'Durmitor'. Izvire u planinskom masivu na severu zemlje i teÄe dužinom od 140 km. Vekovima je Tara svojom jaÄinom dubila mekanu kreÄnjaÄku površinu kroz koju prolazi, dajući joj skulptoralni oblik pun tesnaca, prepreka ili ponora. Vekovna erozija tla je uÄinila da se na dužini od 82 km formira kanjon drugi po veliÄini u svetu, odmah iza kanjona reke Kolorado. Njegova dubina na pojedinim delovima dostiže i do 1300 metara. Obale su strme, sa šumom koja se poput plamenih jezika uspinje iz hladnoće i dubine kanjona. - Skadarsko jezero: Poslednje stanište pelikana u Evropi, najveći ptiÄji rezervat, jedna od poslednjih slatkovodnih moÄvara na Mediteranu, najveće jezero na Balkanu, jedna od najvećih prirodnih i istorijskih atrakcija u Crnoj Gori. Jezero se nalazi u zetsko-skadarskoj kotlini na 15 km od grada Podgorice. Dve trećine jezera pripadaju Crnoj Gori, a jedna trećina Albaniji. Crnogorski deo Skadarskog jezera sa priobaljem, u površini od 40.000 ha proglašeni su nacionalnim parkom. Jezero je kriptodepresija, što znaÄi da su neki delovi njegovog dna ispod površine mora. Takvih mesta ima tridesetak i nazivaju se 'oke'. Najdublje 'oko' je Raduš, duboko 60 m. ProseÄna dubina jezera je 6-8 metara. Prilikom krstarenja jezerom, možete se uveriti u razuÄ‘enost njegovih obala, sa brojnim zalivima, ostrvcima i poluostrvcima. Obala je delom moÄvarna, pokrivena širokim pojasom trske, a površina jezera je delimiÄno prekrivena ćilimom barskog bilja.
- Boka Kotorska: Bilo da u Boku stignete kopnom ili morem - Boka će vas zaÄarati. Putniku se Äini kao da su se planine raspukle i pustile more da uÄ‘e u njih. To je najjužniji fjord u Evropi. Nad tankom linijom obale nadvile su se visoke planine, štiteći je od surove klime sa severa. I zbog toga je Boka oaza mediteranske vegetacije: agava, palmi, mimoza, oleandera, kivija, nara, lekovitog bilja... Dok je na njenim vrhovima sneg, u podnožju u isto vreme cvetaju ruže. Zaliv je podeljen na Äetiri manja: hercegnovski, risanski, kotorski i tivatski. Kao biseri, po njegovoj obali nanizani su mali gradovi, riznice istorije, umetnosti i lepote: Kotor, Perast, Risan, Herceg Novi, Tivat. - Kotor: Kotor je stari pomorski i kulturni centar. Vekovima je bio raskrsnica trgovaÄkih puteva i pod jakim uticajem MletaÄke Republike. Zaokružen je od planinskog zaleÄ‘a Ävrstim odbrambenim zidom graÄ‘enim još u doba Vizantije. Stari kotorski grad je jedna od najbolje saÄuvanih srednjevekovnih urbanih celina ovog dela Mediterana, koja je uspela da održi strukturu tipiÄnu za gradove od XII do XIV veka. AsimetriÄni sklop uskih ulica i trgova obiluje brojnim vrednim spomenicima srednjevekovne arhitekture koji su doprineli, pored ostalih lepota, da Kotor bude uvršten u UNESCO-ov spisak svetske prirodne i kulturne baštine. - Budvanska rivijera: Ispod strmih vrhova Lovćena koji se uzdižu iz mora, pruža se Budvanska rivijera. Ukotvljeni na obali, u svoj svojoj primorskoj raskoši nižu se posle Budve, živopisni gradići: Sveti Stefan, MiloÄer, Petrovac. HarmoniÄno uklopljeni u bujnu mediteransku vegetaciju i okupani obiljem sunca, Äetrdesetak naselja i zaseoka i dvadesetak plaža, daju svoj doprinos krajoliku.
- Sveti Stefan: Kao nasukana kamena laÄ‘a, u središnjem delu Budvanske rivijere 'usidrio' se Sveti Stefan. Nekadašnje ribarsko seoce, koje se u spisima prvi put pominje 1442. godine, od 1960 je svetski poznat grad-hotel sa komfornim vilama i apartmanima. Smešten na stenovitom poluostrvu, koje sa kopnom povezuje pešÄani sprud, izolovan od letnje gužve, danas predstavlja ekskluzivno letovalište. Državnici, visoki politiÄari, industrijalci, filmske zvezde i vrhunski sportisti Äine njegovu glavnu klijentelu. Ovdašnji gosti bili su Vili Brant, Bobi Fišer, Sofija Loren, Monika Viti, Ingemar Stenmark, Silverster Stalone, Klaudija Šifer... - Ada Bojana: Na krajnjem jugu Crne Gore na mestu gde se reka Bojana uliva u Jadransko more igrom sluÄaja formiralo se ostrvo - Ada Bojana. Posle velikog nevremena, sredinom XIX veka, tu se nasukao brod ' Merito'. Godinama se oko trupa potonulog broda i ova dva ostrva skupljao reÄni nanos od koga je najpre nastao sprud, a zatim i ostrvo. Izranjanjem na površinu, ostrvo je reku podelilo na dva kraka. Trouglastog je oblika, dve strane zapljuskuje reka Bojana, a treću Jadransko more. Gusta i bujna mediteranska vegetacija zajedno sa neobiÄnim životinjskim svetom pretvara ovo mesto u poseban mikroekološki prostor. Plaža i morsko dno su prekriveni sitnim peskom. Na samoj plaži poreÄ‘ani su suncobrani od trske i pruća. Ada je najlepša u suton - kad pri zalasku sunca nastaje neverovatna igra boja, koja more, pesak i nebo stapa u jedinstvenu sliku. Pravi je raj za windsurf, jedrenje, skijanje na vodi, jahanje na plaži, za robinzone i zaljubljene... Omiljena je destinacija nemaÄkih naturista.
|
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba