Preeklampsija ili hipertenzija izazvana trudnoćom, toksemija, EPH gestoza je stanje povišenog krvnog pritiska koje se javlja u
trudnoći.
Odlikuje je oticanje, visok krvni pritisak i prisustvo belanÄevina u
mokraći. Preeklampsija se javlja kod 5 do 10 % trudnica.
Opasnost od pojave bolesti najveća je u sluÄaju višestruke trudnoće, kod žena starijih od Äetrdeset godina,
dijabetiÄara i osoba koje već imaju hroniÄno povišen
krvni pritisak, nešto je verovatnije da će se bolest javiti u prvoj nego u kasnijim trudnoćama.
Ne zna se taÄno šta izaziva preeklampsiju, ali se Äini da postoji genetska povezanost, da genetska svojstva ploda mogu biti jedan od Äinilaca koji utiÄu na sklonost ka preeklampsiji. Preeklampsija se dovodi u vezu sa lošom ishranom siromašnom
vitaminima C i E, kao i magnezijumom, i povećanim unosom šećera. Smatra se da žene sa preeklampsijom mogu imati takvo oštećenje krvnih sudova zbog kojeg se oni u trudnoći skupljaju umesto da se šire. Posledica toga je smanjen dotok krvi u organe kao što su bubrezi i jetra. TakoÄ‘e se smatra da bi preeklampsija mogla da predstavlja imunu reakciju na strano telo, u ovom sluÄaju plod.
Dijagnoza bolesti se postavlja u sluÄaju da se krvni pritisak posle 20. nedelje povisi na 140/90, pa i više kod žene koja nikada pre toga nije imala visok krvni pritisak. Kod umerenog oblika bolesti postoji oticanje na šakama i licu, praćeno naglim i preteranim povećanjem težine (obe pojave su posledica zadržavanja teÄnosti), oticanje gležnjeva koje se ne povlaÄi posle 12 h mirovanja i prisustvo belanÄevina u mokraći. Ukoliko se ne leÄi, stanje se ubrzano pogoršava i pretvara u ozbiljan oblik preeklampsije, koji odlikuje dalje povećanje krvnog pritiska (obiÄno do 160/110, pa i više), povišen nivo belanÄevina u mokraći, poremećaj vida, glavobolja, povišena temperatura, ubrzan rad srca, konfuzno mentalno stanje, skudno izluÄivanje mokraće, oštar bol u gornjem delu stomaka, preterane refleksne reakcije, uznemirenost i trzanje i/ili poremećaj u radu bubrega.
TakoÄ‘e može postojati zastoj rasta ploda i nedovoljna koliÄina amnionske teÄnosti u materici. Trudnica kod kojih postoji ovo stanje mogu imati sve ove znakove i simptome ili samo neke.
Ukoliko se ne leÄi, preeklampsija se može razviti u eklampsiju (preeklampsija obuhvati i centralni nervni sistem, što dovodi do napada (konvulzija), a ponekad i do kome).
Što se tiÄe leÄenja postoje lekovi i postupci uz Äiju pomoć se spreÄava da preeklampsija preraste u teže stanje, ali jedino 'izleÄenje' je poroÄ‘aj.
Kod umerenog oblika preeklampsije leÄenje je usmereno na snižavanje krvnog pritiska. To se postiže ishranom,
vežbanjem, smanjenjem stresa i, po potrebi, lekovima.
Stanje ploda se redovno prati: svakodnevno se proveravaju pokreti ploda, a ultrazvuk i ostali testovi rade se po potrebi. Ako se u bilo kom trenutku stanje majke pogorša ili testovi pokažu da bi za bebu bilo bolje da bude izvan materice, situacija se procenjuje da bi se odredio najbolji naÄin poroÄ‘aja. IzmeÄ‘u 24. i 28. nedelje trudnoće skoro svi lekari primenjuju konzervativni pristup, Äak i u težem obliku, da bi omogućili da plod provede još neko vreme u materici.
Posle porođaja krvni pritisak se vraća na normalu kod 97 % trudnica.
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba