Šta treba znati o pesticidima? Pesticidi su hemijska i mikrobiološka sredstva koja se upotrebljavaju za suzbijanje uzroÄnika biljnih bolesti, štetnih insekata, grinja, stonoga, puževa, nematoida i glodara, za suzbijanje korova ili za regulisanje rasta biljaka. Osim u zaštiti bilja upotrebljavaju se i za uništavanje insekata i drugih organizama koji prenose uzroÄnike zaraznih bolesti na ljude i životinje (na primer komarci). Prema tome, zavisno od namene, pesticide delimo u podgrupe od kojih su najviše zastupljeni insekticidi (protiv insekata), herbicidi (za uništavanje korova) i fungicidi (protiv gljiviÄnih obolenja). Pesticidi su svuda oko nas – u vazduhu, zemlji i vodi. Iako ih najviše oÄekujemo u hrani biljnog porekla oni vrlo jednostavno ulaze u Äitav lanac ishrane i u njemu se dugo zadržavaju zbog svoje postojanosti i spore razgradnje. Tretiranjem biljaka pesticidima, a da se ne pridržavamo uputa o naÄinu primene i karenci, pesticidi kad dospu u životinjski ili ljudski organizam i pre ili posle mogu izazvati nepoželjne promene.
Prema hemijskom sastavu pesticidi se dele na: * neorganske supstance koje potiÄu iz biljaka, bakterija i gljiva, i * organske sintetske materije kojima pripadaju oraganohlorirani pesticidi, organofosforni pesticidi, triazini, derivati fenoksi-ugljovodoniÄne kiseline, piretroidi i dr.
Postoje odreÄ‘eni parametri koji se odnose na unos pesticida u organizam, kao i na sadržaj pesticida u hrani: 1) DDD (dozvoljena dnevna doza) ili ADI (available daily intake) koja se izražava u mg / kg telesne mase Äoveka / dan, a predstavlja koliÄinu ostataka pesticida koja pri dugotrajnom unošenju u organizam ne predstavlja opasnost za zdravlje Äoveka. ADI vrednost je odreÄ‘ena na osnovu istraživanja na životinjama uzimajući u obzir tzv. «faktor sigurnosti» prema kojem se rezultati dobiveni na životinjama umanjuju za 50 do 500 puta. ADI vrednosti se usklaÄ‘uju na nivou meÄ‘unarodnih organizacija. 2) (K) dozvoljena koliÄina ostataka pesticida u pojedinoj vrsti hrane izraÄunava se iz dozvoljene dnevne doze (ADI), proseÄne koliÄine hrane koja se dnevno konzumira (Q) i proseÄne telesne mase Äoveka (70 kg).
K = ADI x 70 x 1000 / Q (mg / kg ili ppm)
K vrednost predstavlja toksikološku granicu – sve vrednosti iznad dozvoljene mogu biti štetne po zdravlje. ZagaÄ‘enje zemljišta potiÄe od materija koje se koriste u poljoprivredne svrhe (pesticidi), radi zaštite bilja od bolesti i štetoÄina, i to nestruÄnim korišÄ‡enjem. Ovaj problem se najÄešÄ‡e javlja prilikom upotrebe pesticida na neadekvatan naÄin, jer se oni upotrebljavaju od strane svih fiziÄkih lica, bez prethodnog struÄnog objašnjenja za njihovu upotrebu. Tom prilikom bi trebalo zakonski regulisati promet pesticida u poljoprivrednim apotekama, da se materije koje se koriste u poljoprivredne svrhe moraju strogo kontrolisati prilikom kupovine i njihove upotrebe. Pesticidi i njihovi metaboliti, koji se najÄešÄ‡e nalaze i zemljištu su na USEP-a listi kao zagaÄ‘ivaÄi životne sredine. Masovnom primenom pesticida, a naroÄito pri gajenju biljaka i životinja dolazi do široke kontaminacije životne sredine, a naroÄito hrane i vode. Pesticidi se ukljuÄuju u kolo kruženja materija u biosferi i tako rasprostiru najviše u zemljištu i vodi. Posebnu opasnost predstavljaju stabilni, postojani pesticidi. U sluÄaju pojave pesticida u efluentu iznad MDK, uraditi sledeće: 1. Ponoviti analize na prisustvo pesticida. 2. Alarmirati akreditovanu organizaciju koja se bavi ovom problematikom. 3. Ne ispuštati vodu iz vodoprijemnika u prirodni recipijent, dok se ne naÄ‘e rešenje za dati problem. 4. Na odreÄ‘eni naÄin dovesti koncentraciju ostataka pesticida u efluentu u granice ispod MDK. Tom prilikom rukovoditi se Pravilnikom o koliÄinama pesticida, metala i metaloida i drugih otrovnih supstancija, hemioterapeutika, anabolika i drugih supstancija koje se mogu nalaziti u namirnicama („Sl. list SRJ“, br. 5/92, 11/92 – ispr. i 32/2002) Pod pesticidima, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se hemijska sredstva koja se upotrebljavaju: 1) za suzbijanje prouzrokovaÄa biljnih bolesti, štetnih insekata, pregljeva, stonoga, puževa, nematoda, glodara i ptica, za suzbijanje korova ili za regulisanje rasta biljaka; 2) za uništavanje štetoÄina i gljivica koje napadaju uskladištene poljoprivredne proizvode; 3) za uništavanje insekata i drugih organizama koji prenose prouzrokovaÄe zaraznih bolesti na ljude i životinje, odn. paraziti kod ljudi i životinja.
Pod pesticidima, u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se i produkti biotransformacije pesticida, kao i zagađenja u gotovom proizvodu.
Prema novom Zakonu o bezbednosti hrane, proizvoÄ‘aÄi moraju imati dokaz, odnosno izvršene analize o kvalitetu i zdravstvenoj bezbednosti namirnica, pre puštanja robe u promet. Zakon predviÄ‘a prelazni rok od dve godine za prilagoÄ‘avanje novom sistemu proizvodnje i poslovanja. Nakon toga poljoprivrednici moraće da budu upisani u registar proizvoÄ‘aÄa, biće u obavezi da vode taÄne podatke o proizvodnji i prometu namirnica, da redovno kontrolišu prisustvo štetnih organizama i Äuvaju propisanu dokumentaciju pet godina. TakoÄ‘e, biće dužni da vode evidenciju o proizvodnji i knjigu o tretiranju sredstvima za zaštitu bilja, na primer, datum berbe zbog karence, koliÄina pesticida koja je korišÄ‡ena i sliÄno, ali i da saraÄ‘uju sa struÄnom službom kako bi se prilagodili propisima novog zakona. Radiće se potpuni nadzor svih proizvoda biljnog porekla. Koliko je važno raditi kontrole plodova na ostatke pesticida i teških metala, jednako je bitno ispitivati i kvalitet zemljišta, vode, semena i samog stabla.
autor: dipl. ing. mr Snežana Guljpa
|
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba