Antenatalna zdravstvena zaštita trudnih žena predstavlja skup mera koje se sprovode u toku trudnoće sa ciljem da se oÄuva zdravlje, spreÄi obolevanje majke i rodi doneseno, zdravo i za život sposobno dete.
Ciljevi zaštite u trudnoći su:
- pratiti zdravstveno stanje trudne žene i ploda
- na vreme identifikovati trudnoću sa visokim rizikom (koja zahteva posebnu brigu za majku i plod)
- svim trudnim ženama pružiti podršku, dati odgovarajuće savete i informacije
Antenatalna zdravstvena zaštita žena na primarnom nivou sprovodi se u domovima zdravlja, u službama za zdravstvenu zaštitu žena i podrazumeva sistematsko praćenje i kontrolu zdravstvenog stanja žene u vezi sa trudnoćom, i to:
- prvi lekarski pregled trudne žene u prvom trimestru
- kontrolne lekarske preglede Äetiri puta u toku trudnoće (izuzev kod visoko riziÄnih trudnoća, gde se ovi pregledi obavljaju prema indikacijama)
- ultrazvuÄne preglede trudne žene Äetiri puta u toku trudnoće (ukljuÄujući i jedan izmeÄ‘u 7. i 8. nedelje gestacije (NG))
- laboratorijsku kontrolu krvne slike, glikemije, urina i određivanje krvne grupe, Rh faktora kod svake trudne žene i genetska i druga ispitivanja u zavisnosti od indikacija i anamneze
- zdravstvenovaspitni rad na razvijanju zdravih stilova života i pripremi trudne žene za poroÄ‘aj, kao i na razvijanju podrške od strane budućeg oca deteta i ostalih Älanova porodice
U okviru rada polivalentne patronažne službe doma zdravlja organizuju se kućne posete patronažne sestre porodici - trudnoj ženi.
Ginekolog-akušer i babica na primarnom nivou Äine osnovni tim zdravstvene zaštite trudne žene sa fiziološkom trudnoćom, kome se pridružuju polivalentna patronažna sestra i stomatolog. Rutinsko ukljuÄivanje ginekologa-akušera iz bolniÄke ustanove u zdravstvenu zaštitu kod nekomplikovane trudnoće ne poboljšava ishod trudnoće u odnosu na situaciju kada je u pitanju komplikovana trudnoća.
Organizovan i sistematski zdravstvenovaspitni rad sa trudnim ženama, parovima i porodicom realizuju se kroz rad:
- savetovališta za trudnice
- škole za roditeljstvo
- psihofiziÄke pripreme trudnice za poroÄ‘aj
- patronažne kućne posete
- što ranije zapoÄinjanje kontrole zdravlja i toka trudnoće (najkasnije do kraja drugog meseca trudnoće) i redovno dolaženje na kontrole
- trudne žene i one koje planiraju trudnoću treba informisati o potrebi uzimanja folne kiseline - pre koncepcije i sve do 12. nedelje gestacije (smanjenje rizika od pojave poremećaja nervnog sistema - anencefalija, spina bifida)
- pridržavanje higijensko-dijetetskog režima u trudnoći (liÄna higijena, pravilna ishrana, odgovarajuća odeća, obuća, znaÄaj kretanja)
- redovne posete stomatologu zbog kontrole stanja usta i zuba
- znaÄaj dojenja i majÄinog mleka u ishrani novoroÄ‘enÄeta i odojÄeta; znaÄaj dojenja za pravilan razvoj i rast deteta i zdravlje majke; znaÄaj pripreme dojki i bradavica za dojenje
- dolazak kod lekara uvek kada se jave neke od navedenih tegoba: pojaÄan sekret, svrab, otok, glavobolja, nesvestica, vrtoglavica, krvarenje, oticanje plodove vode, grÄevi, trudovi, povišena telesna temperatura u trajanju preko 3 dana, uporno povraćanje, bol pri mokrenju, kao i ako doÄ‘e do pogoršanja postojećih patoloških stanja
- usvajanje znanja i veština u vezi sa održavanjem svakodnevne higijene deteta (kupanje, nega kože i dr.)
- posete ginekologu posle poroÄ‘aja jednom u toku prvih šest nedelja, a zatim jednom u toku prvih šest meseci
- uticaj nezdravih navika i riziÄnog ponašanja u trudnoći (pušenje, pasivno pušenje, alkoholizam, narkomanija, opasnost od preteranog fiziÄkog naprezanja, uticaj stresa na poslu i životu uopšte)
- znaÄaj poznavanja HIV statusa u trudnoći; mogućnost testiranja i poverljivost rezultata; mogućnost spreÄavanja prenosa HIV infekcije sa majke na dete
- opasnost od pasivnog pušenja, kapljiÄne infekcije,
zraÄenja (ispitati radne uslove žene i predložiti mere zaštite)
- psihofiziÄka priprema za poroÄ‘aj, kao i fiziÄke vežbe za jaÄanje karliÄnih mišića posle poroÄ‘aja
- poznavanje prava i zakonskih propisa u vezi sa trudnoćom i materinstvom
- ne davati obavezno preparate gvožđa svim trudnim ženama - nema dokaza o korisnom efektu na zdravlje majke i ploda
- trudnu ženu treba informisati da vitamin A uzet u koliÄinama preko 700 mg može biti teratogen, te ga treba izbegavati, kao i prekomerno konzumiranje džigerice ili proizvoda od džigerice
- u nedostatku informacija o efektu primene vitamina D i vitamina E u trudnoći, korišÄ‡enje ovih vitamina se ne preporuÄuje rutinski u toku trudnoće
- informisati trudnu ženu o tome kako da smanji rizik od listerioze, salmoneloze i trihineloze
- lekove u toku trudnoće treba koristiti što je manje moguće i ograniÄiti ih na situacije u kojima su koristi od lekova veće od mogućeg rizika njihove primene
- postoje potencijalne opasnosti od preteranog bavljenja sportom u toku trudnoće, npr. kod onih sportova koji mogu dovesti do povreda stomaka, padova, kompromitovanja disanja sl.
- seksualne aktivnosti tokom trudnoće ne ugrožavaju trudnoću (koristiti kondom radi spreÄavanja prenošenja infekcija)
- ograniÄiti konzumiranje alkohola
- informisati o specifiÄnim rizicima vezanim za pušenje u toku trudnoće (mala telesna masa na roÄ‘enju, prevremeno roÄ‘enje)
- u sluÄaju putovanja u inostranstvo, treba razgovarati sa trudnom ženom o letenju, vakcinama, osiguranju
Škola za roditeljstvoGrupni zdravstvenovaspitni rad se smatra najkorisnijim metodom savremenog savetovališnog rada.
Organizovani grupni rad kroz škole za roditeljstvo treba obavezno sprovoditi kod svih trudnica u poslednjem tromeseÄju, tj. od VII do IX meseca trudnoće.
PsihofiziÄka priprema za poroÄ‘ajU svrhu psihofiziÄke pripreme za poroÄ‘aj koristi se kombinacija Dik-Ridovog prirodnog poroÄ‘aja i ruskog psihoprofilaktiÄkog metoda bezbolnog poroÄ‘aja.
Cilj psihofiziÄke pripreme je:
- eliminacija straha koji je steÄen na negativnim emocijama od najranijeg detinjstva i predstavlja stari negativni uslovni refleks
- stvaranje nove uslovno-refleksne veze na bazi pozitivnih predstava o porođaju
Ovi zadaci pripreme za porođaj se ostvaruju putem:
- EDUKACIJE trudnice o fiziološkim zbivanjima tokom trudnoće, Äinu poroÄ‘aja
- KINEZITERAPIJE - usvajanjem veština kojima se olakšava poroÄ‘aj. Kineziterapijom se unapreÄ‘uje opšta kondicija trudnice, uÄi se postizanje opšte i lokalne relaksacije, vrste disanja tokom poroÄ‘aja i usvaja se veština napinjanja.
Vežbe (kineziterapija) se primenjuju:
- poÄev od 26. nedelje trudnoće
- ne treba da traju duže od 90 minuta
- sprovode se jedanput nedeljno
- završavaju se najmanje nedelju dana pre termina poroÄ‘aja
U psihofiziÄku pripremu se ne ukljuÄuju trudnice sa riziÄnim trudnoćama, iako elementi psihiÄke pripreme i edukacije mogu i njima biti prezentovani.
Patronažne posete trudnim ženama
Patronažnu posetu trudnoj ženi i porodici obavlja polivalentna patronažna sestra jednom u toku trudnoće, a u sluÄaju potrebe i ÄešÄ‡e. Ovom posetom treba obuhvatiti sve trudne žene najkasnije do 20. gestacijske nedelje.
Prilikom posete trudnoj ženi patronažna sestra je dužna da proceni postojanje biološkog ili psihosocijalnog rizika.
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba