NOVI SAD   Click for Novi Sad, Serbia Forecast
PANS
PANSWEB.COM
 









  Početna arrow ZANIMLJIVOSTI arrow TEKSTOVI arrow Trovanje pečurkama (micetismus) /medicina/
Trovanje pečurkama (micetismus) /medicina/ Štampaj E-mail
Vrednovanje korisnika: / 14
LošeNajbolje 
Poslao/la: / Sent by Dr SlaÄ‘ana Å arkoćević   
Wednesday, 20 February 2008

Trovanje pečurkama (micetismus)

 

Trovanje pečurkama je akutno oboljenje, koje nastaje posle uzimanja jela od otrovnih pečuraka, dejstvom njihovih bioloških toksina.

U našoj zemlji berba pečuraka je sve masovnija, bilo da se koristi za izvoz ili ishranu. Samim tim se dešava slučajno trovanje otrovnim pečurkama, koje uvek počinje sa povraćanjem i dijarejom ili samo dijarejom. Oboljevaju sve osobe koje su zajedno obedovale.

Svaka otrovna pečurka izaziva trovanje, koje ima svoju dužinu inkubacije, kliničku sliku i prognozu. Međutim, klinički se uglavnom razlikuju četiri sledeća sindroma: gastroenteritički, muskarinski, panterinski i faloidni. Za prva tri sindroma su karakteristične kratka inkubacija i dobra prognoza. Za faloidni sindrom je svojstvena duga inkubacija i vrlo ozbiljna prognoza.


TROVANJE SA KRATKOM INKUBACIJOM

Prvi znaci oboljenja počinju naglo i burno svega 0.5-2 h nakon uzimanja jela sa pečurkama.

1. Gastroenteritisi

Ima dosta vrsta pečuraka koje mogu da izazovu ovakvo trovanje (bljuvare, ludare, olovasta rudoliska, i dr.). Bolest počinje naglo sa bolom u trbuhu, povraćanjem i dijarejom sa više vodenastih stolica. Težina kliničke slike zavisi od količine pojedenih pečuraka, starosti bolesnika i postojećih hroničnih oboljenja. Oboljenje traje 1-2 dana.

Odmah posle trovanja treba izazvati povraćanje ili isprati želudac. U terapiji su važni rehidratacija i analeptici.

2. Muskarinski sindrom

Nastaje posle jela jedne od mnogih pečuraka iz roda Inociba i Klitociba (cepače, grašice i dr.), koje sadrže otrov muskarin. Bolesnik naglo oseti vrućinu i pojačano suzenje, lučenje pljuvačke i znojenje. Zenice su sužene, javljaju se bol u trbuhu, povraćanje i dijareja, oseća vrtoglavicu, krajnju malaksalost i konfuziju. Ovakvo stanje traje 12-24 h, pa nastaje poboljšanje.

Osnov terapije je atropin (1-2 mg i.m.) i rehidracija.

3. Panterinski sindrom

Izazivaju ga pečurke Amanita muscarina (prava muhara) i Amanita pantherina (panterovka). Odmah posle jela bolesnik dobija bol u trbuhu i dijareju. Žali se na jaku žeÄ‘, ima crvenu i suvu kožu i proširene zenice. Bolesnik je smušen, delirantan, može da ima halucinacije i konvulzije. Već sutradan stanje je poboljšano i prognoza je dobra. Pa ipak ima i smrtnih slučajeva oko 2%.

Terapija obuhvata rano ispiranje želuca, a zatim rehidrataciju, emetike i dr.


TROVANJE SA DUGOM INKUBACIJOM

Trovanje izazivaju pečurke nazvane zelena i bela pupavka i rani hrčak (Helvella esculenta).

1. Faloidni sindrom

Trovanje sa ovim sindromom izazivaju sledeće pečurke: Amanita phaloides, Amanita virosa i Amanita verna. One luče toksin faloidin, koji izaziva masnu degeneraciju jetre, srca i bubrega. Drugi toksin je amanitin, koji izaziva hipoglikemiju i kariolizu.

Bolest počinje 8-14 časova posle uzimanja jela od ovih pečuraka, i to sa povraćanjem i dijarejom. Kod najlakših slučajeva ove tegobe traju 1-2 dana, pa se stim bolest i završi.

Kod nešto težih bolesnika posle gastroenteritisa, nastaje mirni period od 1 do 2 dana, a zatim i druga faza bolesti – faza toksičkog hepatitisa. Javlja se žutica i poremećaj funkcije jetre. Ovakvo stanje potraje oko 7 dana, pa nastaje poboljšanje.

Kod najtežih bolesnika trovanje počinje burno, kao kod kolere, sa čestim povraćanjem i teškom dijarejom. Zbog toga nastaje izrazita dehidratacija bolesnika, a često i kardiovaskularni kolaps i smrt. Ako bolesnik ostane u životu zahvaljujući rehidrataciji, nastaje 2-3 dana privremeno poboljšanje. Zatim dolazi druga faza sa oštećenjem funkcije jetre, bubrega i srca. Bolesnik umire oko 7. dana bolesti sa kliničkom slikom žute atrofije jetre ili insuficijencije bubrega sa anurijom i uremijom.

Prognoza ovog trovanja zavisi od težine kliničke slike. Ona je kod dece uvek teška, a smrtnost velika.

Lečenje zavisi od težine i stadijuma bolesti. Prvo, preporučuje se duboka klizma, radi smanjenja dalje resorpcije toksina. Stub terapije je rehidratacija i korekcija elektrolitskog disbalansa. Pokušava se sa velikim dozama kortikoida. Kod anurije važno mesto ima hemodijaliza. Preporučuje se i primena kristalnog penicilina, jer pored svog baktericidnog dejstva, smanjuje vezivanje toksina za krvne belančevine. U poslednje vreme koristi se hiperbarična oksigenacija, koja je dala ohrabrujuće rezultate.

...trovanje hranom

Komentari
Dodaj Novi Pretraga RSS
Dodaj komentar
Ime:
Email:
 
Naslov:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:D:):(:0:shock::confused:8):lol::x:P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Morate navesti anti-spam kod koji stoji na slici.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Prethodno / Previous   Sledeće / Next >


CONTENT

The nail that sticks out gets pounded.
 

TRANSLATE
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

SAJTOVI OÄŒLAÅ IVAÄŒA









.
 
Ako je sada loše neće biti uvek.
 
poslovni adresar - PANS - poslovni oglasnik