Obuka zimi - pa šta? "SaÄekaću da proÄ‘e zima, pa ću upisati obuku za vozaÄe na proleće". "Šta, sada da se obuÄavam po ovom snegu i ledu!"
"Zar sada, pa ni vozaÄi se ne snalaze, a ne ja da uÄim po ovoj zimi..."
Ova i sliÄna mišljenja o obuci se veoma Äesto Äuju kod potencijalnih kandidata za vozaÄku dozvolu. NezvaniÄna evidencija auto-škola ukazuje da se na jednog upisanog kandidata zimi, upisuje tri kandidata za obuku u letnjem periodu. NajÄešÄ‡i uzrok, su upravo gore navedeni razlozi: strah od zimskih uslova vožnje, naroÄito od snega i leda. MeÄ‘utim, da je u pitanju zabluda pokaušaćemo da vam objasnimo u narednih nekoliko redova.
Obuka kandidata za vožnju se odvija po strogo odreÄ‘enom Planu i programu koji propisuje Zakon o bezbednosti u saobraćaju. Zakonski MINIMUM broja Äasova je 40 odnosno 20, u zavisnosti da li kandidat prethodno poseduje vozaÄku dozvolu "A" kategorije ili dozvolu o poznavanju saobraćajnih propisa (PSP).
Plan i program obuke obavezuje instruktora vožnje da kandidata nauÄi odredjenim veštinama i znanjima neophodnih za bezbedno i pravilno rukovanje i upravljanje vozilom. Jedan deo tih veština se uÄi na za to odreÄ‘enim prostorima (poligon za obuku), da bi ih kandidat kasnije mogao primeniti bilo gde u praksi.
To su veštine poput parkiranja vozila vožnjom unapred ili unazad, kretanje sa vozilom na bregu i sliÄno. SavlaÄ‘ivanje drugog dela veština se odvija vožnjom u saobraćaju, ulicama i putevima. Ovde instrutkor nastoji da kandidata dovede u što više razliÄitih saobraćajnih situacija doprinevši time veću širinu znanja i iskustva kod kandidata. Naravno težina i komplikovanost saobraćajne situacije direktno zavisi od nivoa znanja kandidata i do kog stepena je došla obuka. Ono što je karakteristiÄno u ovoj fazi obuke je to što instruktor kandidata obuÄava za skretanje u levo i u desno, kako sa sporednog puta na glavni, tako i sa glavnog puta na sporedni. Isto tako instruktor dovodi kandidata u razliÄitim uslovima regulacije raskrsnica, odnosno da li su u pitanju raskrsnice regulisane semaforima, saobraćajnim znakovima ili po pravilu desne strane. Zatim, tu su prestrojavanje, obilaženje, preticanje, ukljuÄivanje/iskljuÄivanje iz saobraćaja, vožnja van naseljenog mesta, preko mostova i sliÄno. Sve ovo nabrojano je potrebno i moguće simulirati od strane instruktora u obuci osim...
Velika je verovatnoća da će kandidat u budućnosti tokom vožnje svojim vozilom naići na raskrsnicu koju reguliše saobraćajni milicioner. Van instruktorovih mogućnosti je tako nešto simulirati ili organizovati. Može se desiti da tokom obuke instruktor sa kandidatom naiÄ‘e nekoliko puta na raskrsnicu koju reguliše saobraćajni milicioner, ali isto tako se može desiti da do toga ne doÄ‘e, a da instruktor ne može uticati na to iz opravdanih razloga. Isti problem je sa još nekoliko stvari u obuci, poput: vožnja u raskrsnici sa kružnim tokom saobraćaja ukoliko je nema u gradu, postupak u sluÄaju susreta ili nailaska vozila sa prvenstvom prolaza (hitna pomoć, vatrogasci i sl.) i vozila pod pratnjom, postupak u sluÄaju nailaska na organizovanu kolonu vozila ili kolonu pešaka, postupak u sluÄaju saobraćajne nesreće i sliÄno, pa samim time i OBUKA U ZIMSKIM USLOVIMA VOŽNJE.
Kandidatu koji upiše i završi obuku u letnjim uslovima, instruktor nije u mogućnosti da pokaže kako da postupi u sluÄaju snega ili leda na kolovozu. Kako postupiti u sluÄaju da dodje do proklizavanja vozila i njegovog zanošenja na putu. Kako da vozaÄ ubrzava ili usporava vozilo kada je kolovoz prekriven snegom ili ledom. Šta uraditi i kako postupiti u sluÄajevima nailaska iznenadnog nevremena, jake vejavice, kiše, leda i sliÄno. Zatim kako je voziti auto kada su zamagljena stakla, kako startovati motor vozila u zimskim uslovima. Kako otvoriti vrata ako su vam se brava i vrata usled zime zaledile i ne mogu se otvoriti. Uveriti se da se svetla na vozilu ne pale samo noću, nego i po danu kada je vidljivost slaba. Koja je prednost zimskih pneumatika nad letnjim i kako se vozilo ponaša sa neadekvatnim pneumaticima (gume). Šta znaÄi zagrejati motor radom u mestu i koliko dugo ga zagrevati. Dešavalo se više puta u praksi da kandidat koji završi obuku u letnjem periodu ne ukljuÄi nijednom brisaÄe vetrobranskog stakla. Samim time kandidati koji završe obuku u letnjem periodu uskraćeni su za jedno iskustvo ZIMSKE VOŽNJE pa kasnije sa dolaskom prve zime imaju problema sa upravljanjem vozila ili jednostavno iz straha izbegavaju da voze auto.
Zato ako planirate da vršite obuku za vozaÄa, uÄinite to zimi ukoliko vam uslovi dozvoljavaju, nemojte doći u situaciju da pored vozaÄke dozvole zimi vozite samo SANKE.
|
Just what I was looking for.
Sve lepo usminkano, a deca gladna. Ag...
8...
meni treba notni zapis ove pjesme &n...
ok je jos viceva treba